Několik tipů

Teď, když už znáš technické pozadí zadávání příkazů, mohlo by tě zajímat pár tipů k strategii. Níže najdeš několik postupů, které zkušní hráči interaktivní fikce používají při hře.

Všechno PROZKOUMEJ, zlášť když poprvé vstoupíš do nové lokace. Bližší pohled na jednotlivé objekty většinou odhalí detaily, které nebyly zmíněny v širším popisu lokace. Pokud prozkoumání objektu zmíní jeho detailní části, prozkoumej je také.

Pokud má příběh více než jen pár lokací, tak si kresli mapu. Když se poprvé dostaneš do nové lokace, poznamenej si všechny směry. Budeš mít pak lepší přehled, zda tu nejsou ještě nějaké oblasti, které jsi doposud neprošel. Když se zasekneš, můžeš v mapě najít neprobádaná území a v nich se může skrývat, co jsi hledal.

Pokud příběh některému slovu a ani jeho synonymům nerozumí, je pravděpodobné, že objekt, se kterým se snažíš manipulovat, není v příběhu důležitý. Pokud se snažíš něčím manipulovat a příběh řekne něco jako to není duležité, pak asi můžeš objekt jednoduše ignorovat, protože je tu nejspíše jako součást scenérie, aby scéna byla detailnější.

Snažíš-li se něčeho dosáhnout a nic nevypadá, že by zabíralo, věnuj pozornost tomu, co se děje špatně. Pokud vše, co zkoušíš, se setkává s naprostým odmítnutím (nic se nestalo nebo to není něco, co bys mohl otevřít), budeš asi na špatné stopě. Udělej si odstup a zamysli se, jak k problému přistoupit z jiného úhlu pohledu. Pokud odpovědí je něco více specifického, může to být vodítko. Strážce říká: To tu nemůžeš otevřít!\ a vytrhl ti krabičku z rukou &emdash; to může například naznačovat, že máš donutit strážce odejít nebo že máš krabičku vzít někam jinam, než ji otevřeš.

Když se úplně zasekneš, zkus současný hlavolam chvíli nechat stranou a pracovat na jiném problému. Dokonce může být prospěšné pozici uložit a dát si od hry přestávku. Řešení problému, který maří tvůj postup, ti může znenadání problesknout hlavou, když ho nejméně čekáš, a takové okamžiky poznání jsou nejvíce uspokojující. Některé příběhy jsou nejzáživnější, když je hraješ několik dní, týdnů nebo dokonce i měsíců; když si příběh užíváš, proč jím prochvátat?

A nakonec, pokud všechno selže, můžeš zkusit požádat o nápovědu. Skvělé místo, kam si zajít pro radu, je server www.textovky.cz a jeho fórum.